Tomáš Studeník je známý především díky organizaci debatních večerů FuckUp Nights, kde více či méně známé osobnosti hovoří o svých neúspěších. Jeho dalším projektem je Život po životě, který před třemi lety založil s vizí vytvořit unikátní vzpomínkové profily. Díky destičkám s QR kódem je možné sdílet nebožtíkovy fotografie, videa a další dokumenty v cloudu.
Přivedlo ho to na myšlenku, že hroby by nemusely být jenom urny a chladné kameny se jménem, které čas od času doplní zmínka o povolání zesnulého nebo citát na rozloučenou. „Doba se mění a my máme možnost sem dostat mnohem víc informací, které se na kámen nevejdou. A pohřbení už nemusí být jen anonymní náhrobky,“ pokračuje Studeník.
Zároveň prý poslední dobou roste zájem o genealogii, lidé si nechávají zpracovávat rodinné stromy a zajímají se, odkud vlastně přišli. Když člověk přijde ke staré hrobce své rodiny, často už ani neví, kdo v ní vlastně leží. „To je obrovská škoda. Chtěl jsem proto najít možnost, jak posbírat historické rodinné artefakty a nasdílet je do cloudu, aby bylo všechno pohromadě a lidé mohli své vzpomínky navzájem sdílet.“
Takovým způsobem vznikl první digitální náhrobek, dnes už jich má Tomáš Studeník na kontě přes dvě stovky. „Je to malá mramorová destička s unikátním QR kódem, která se nechá kamkoliv přilepit, třeba právě na náhrobek a jednoduše se naskenuje přes jakýkoliv smartphone. Následně se zobrazí všechny nahrané informace…